Aldatılan kadınlar eşlerine ebeveyn olmayı bıraktığında ve biraz daha gururlu davranmayı öğrendiklerinde sanırım çok daha mutlu olacaklardır. Aldatan koca eskiyen ilişkiden zevk alamadığını anladığında ayrılmanın da birliktelik kadar doğal “doğa kanunu” olduğunu anladığında çok daha mutlu olacaktır. Gelelim kötü kadın zannedilen Müzeyyen’e ona bu konuda haksızlık edildiğini düşünüyorum erkeği baştan çıkaran en adi kadın karakteri bile olsa bu işi tek başına yapmıyordur ve eminim saf temiz eşleri çikolata ile kandırmıyor dur.

Biraz daha gerçekçi pencereden bakmak gerekirse durum şu herkes duygularının esiri özellikle günümüz toplumunda materyalist bir dünya gerçeğini yaşarken insanlar artık özlemle, hasretle mutlu olmanın derdinde…

Sanırım henüz büyük pencereden bakmayı öğrenemedik, ilişkilerde en önemli şeyin duygu olduğunu kabul edemedik ve başkalarını suçlayarak kendimizi, yükümüzü, vicdanımızı rahatlattık. Aslında olay da aldatma, aldanma ve kötü kadın Müzeyyen diye bir şey olmadığını öğrendiğimiz zaman gerçek mutluluğu yakalayabileceğiz.

Durumun tam tersini düşünelim bekar kadınların aslında evli kadınlara göre (istisnalar hariç) çok daha temiz ve doğru yaşadığı inancındayım. Evli olmanın masum görülmesinin perde arkasında, yaşanılan çarpık birliktelikler sanırım hepimizi derinden etkiliyor. Evliliklerdeki en büyük sorunun duygunun bitişi olduğu ve toplumsal baskılar nedeniyle hala evliliklerini devam ettirme gerekliliği hissettikleri için zindan hayatı yaşadıklarını düşünüyorum.

Bugün bu konuyu kaleme almamın asıl sebebi yıllardır insanlar üzerindeki izlenimlerim ve yapmış olduğum analizlerdir. İçsel hazzı ve mutluluğu yaşamadan hayatı sürdürmenin zorluğu önünde pes eden insanlarımız kendilerinden bile kaçarak yaşamayı tercih eder hale geldi.

Bağlanmaktan korkan kadın-erkek çareyi çoklu ilişkilerde aradı ve bu da insanoğlunun çöküşüne sebep oldu. İnsanlarımız artık sevgisiz, güvensiz ve aşksız yaşamaya inandı. Genç jenerasyonun gittikçe duyarsızlaştığı bir toplum gerçeğini yaşıyor ve umutsuzca geleceğe bakıyoruz bu insanlık nereye gidiyor!?

Biraz daha büyük pencereden bakalım ve gerçeği görerek kabul ederek mutlu bir şekilde yaşamayı bilelim. Ayrılmanın da birleşme kadar doğal olduğunu ve gerektiği zaman çok daha sağlıklı olduğunu öğrenelim.

Sevgiyle kalın…

Yazı: Pınar Etci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here