NAM-I DİĞER UZAYLI ZEKİYE’MİZ O;

Sanatın cinsiyeti milliyeti olmaz. Ama Tiyatronun milliyeti vardır. Konuları ne kadar evrensel olsada, oyunlarda olayın geçtiği yer ve karakterler o ülkeyi ve o milletin hikayesini anlatır. Yazarları kendi sorunlarını işler. Fransız tiyatrosu, İngiliz tiyatrosu, İtalyan tiyatrosu varsa, bizimde Geleneksel Türk Tiyatromuz vardır. Ama ne hikmetse Yabancı vodviller dramalar tercih edilir, uzun yıllardır evrile çevrile aynı oyunlar isim değişerek sahnelenir. Keşke devlet desteği sadece yerli oyunlara verilse. ”Kırk yıldır devletten hayli paralar alıp, şimdilerde işi tek kişilik oyunlara döken tiyatronun tüccarları keşke kendi ülkelerinin gerçeklerini sahneleseler. Orta oyununun mizahını zekasını uygulasalar. Sanatta torpil rüşvet geçerli değildir zannedersiniz ama maalesef torpil ve rüşvetin sanata yön verdiği zamanları yaşıyoruz.

SEDEN KIZILTUÇ

Peki Seden Kızıltunç kimdir?

”Ankara Devlet Konservatuvarında tiyatroya başladı. Mücap Ofluoğlu Tiyatrosunda, Sabahattin Kudret Akselin Tersine Dönen Şemsiye isimli oyunuyla adını duyurdu. Münir Özkulla, Generalin Aşkı- Yağmurcu, Ankara Sanat Tiyatrosunda Gizli Ordu, Ulvi Uraz tiyatrosunda Hababam sınıfı (Güdük Necmi) Haldun Taner’in Huzur Çıkmazı Güner Namlı’nın Görücüye Çıkıyorum oyunlarından sonra Televizyon çalışmaları başladı. Yine kendi yazıp oynadığı Bu Dünya Bizim- Herşey insanlar için gibi eğitim programları Halit Kıvanç ile Damla damla- Sarmaşık- Neşeli Dakikalar gibi Müzik Eğlence, Dilkuşa Tiyatrosu ve birçok Ramazan Eğlence programlarına imza attı. Zaman Mekan Makinesi- Pilli Gelin (dört bölüm çekildi)- Uzaylı Zekiye- Milyarder Memnune- Biyonik Belma dizileri TRT ekranlarında seyirciyle buluştu. ATV’de Yol Geçen Hanı- D kanalında Sihirli Safiye dizileri yayınlandı. Sinema denemelerinden bir Altın Koza- bir Altın Portakal ve birçok yılın tv sanatçısı ödülleri aldı. Çeşitli show programları hazırladı gazino ve turne çalışmaları yaptı. Daha sonra kendi tiyatrosunda, kendi yazdığı Kereviz Festivali- Pilli Gelin- Zifaf- Duyarlarsa Oyarlar- Kayıp Koca- Hergelekon- Dokuz Kocalı Kadriye isimli oyunlarını sergiledi. Halen İpi ile Kuşağı adlı orta oyunu çalışmalarını sürdürmektedir.”

”Zeki Müren” neden lakap takmıştı size?

TRT’nin Müzik Eğlence programlarında çeşitli tipler oynardım. Zeki Müren’in konuk olduğu bir bölümde, makyaj odasında ben bir mahalle delikanlısı tipi için bıyık takıyordum, Zeki bey baktı bunun adı ‘FINDIK ALİ’ olsun. O tipi yıllarca şovlarım da hep Fındık Ali diye kullandım. Oyun yazarken de tiplerin isimleri oyunun ismi kadar önemlidir. İsim hem kulağa hoş gelmeli hem akla getirdiği şey gülümsetmeli.”

Peki genç şöhret olmak nasıl bir şey?

”Çok genç olmanın hazım edememek gibi sakıncaları oluyor tabii. Özgüven boğulması yaşayabilirsiniz. Ben neymişim be abi olabilirsiniz. En beteri benim durumumdu. İlk oyunla baş rol gibi başlayıp, her oyun övgü alınca benim hayallerim bitmişti. Onaltı yaşıma kadar iyi oyuncu olmak hayaliyle yaşadım, Onaltı yaşında sahneye çıktım, Bundan sonra ne olacaktım? Bu kadar kolay olmamalıydı. Dışarıdan gıpta ediyorlardı ama çaresizliğimi bir ben fark ediyordum. Birgün Tuncel Kurtiz dedi ki, Münir abiye(Özkul) niye başrolleri hep Seden’e veriyorsun diye sordum, o da yapacak bir şey yok o Seden’in kaderi cevabını verdi. Arkadaşım benim sevinçten uçacağımı sanıyordu ama içimdeki bitmişliği kimseye anlatamıyordum. Şımarık işi önemsemiyor gibi algılanıyordum. Tam hayallerim bitti derken, Televizyon geldi. Yeni bir uğraş keşfetmemiz gereken yeni bir seyirci oyuncu ilişkisi. Radyoda doğaçlama yaptığım küçük skeçleri TV’ye uygularken, çekimden sonra oyunda konuştuklarını yaz çünkü yazar parası vermemiz lazım dediler. O gün bugün yazıyorum.Yanlış anlaşılmasın ben edebiyatçı değilim. Tiyatro oyunları, Tv dizileri, showlar yazmak beni edebiyatçı yapmaz. Oyun yazmak ayrı bir şey.”

SEDEN KIZILTUNÇ

Röportaj- Pınar Etci

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here