İTALYAN BİR ERKEĞİN DÜNYAYI DEĞİŞTİREN BAKIŞ AÇISI

İtalyan sanatçı Luciano Garbati, Medusa’nın hiçbir suçu günahı olmadan onca şey yaşamasına üstelik her zaman kötü karakter olarak anılmasına içerliyor ve 2008 yılında Perseus’un elinde Medusa’nın kafasını tuttuğu heykelini tamamen değiştirip Medusa’yı galip taraf haline getiriyor. Garbati’nin bu heykeli tüm dünyada ses getirmiş, insanlar da onun düşüncesini doğru bulmuş.

Bu habere ulaştıktan hemen sonra Luciano Garbati’ye ulaşıp konunun detaylarını öğrenmek istedim. Medusa’nın heykeline yeni bir anlam yükleyen sanatçı Garbati’ye sizler için sordum.

Bir erkek olarak nasıl bu bakış açısına sahip olabildiğini?

Ünlü sanatçı Garbati’nin aynı zamanda çok insancıl ve samimi cevaplarını siz PNRLIFE Dergisi okuyucuları için çevirdim.

İtalyan Sanatçı Luciano Garbati bknz.

Heykeli 2008 yılında mağlup edilmemiş bir Medusa gibi görüneceğini hayal etmeye çalışıyordum.

Bu özel imgeye kadar, mitin temsilleri, gerçek sonuçlarına göre, yani Perseus’un zaferiyle yapıldı. Medusa’nın öyküsü, özellikle Ovid’in geç sürümüne gelince, bir trajedi olarak algılanabilir ve bu muhtemelen olası bir ters yorum hakkında düşünmemi sağlayan sebep. Sanırım ona karşı empati duydum ve aynı zamanda eril gücü tasvir etmek için yaratılmış eril zaferlerden de bıktım.

Perseus ile olan savaşından sonra Medusa’yı canlı görmek, nasıl durduğunu, nasıl hissedeceğini görmek istedim. Cinsiyetimiz veya kendi algımızın ne olduğuna bakılmaksızın, birbirimize empati kurabileceğimizi düşünüyorum.

Tabii ki, her zaman farklılıkta bir uçurum olacak, ama yine de empatinin olası bağları konusunda umutluyum. Heykelin yankıları, özellikle kadınlar arasında, kendisiyle bazı potansiyel kimliklerin olabileceğini hissettiriyor;

Özel hikayelerini, duygularını ve Medusa’larını, belirli kadınların empatik bir titreşimini gerçekten hissedebileceğiniz mesajları aldığım için hala çok heyecanlıyım.

Bu, feminizmin çok fazla sosyal ve politik varlık kazandığı gerçek bağlam olmadan gerçekleşemezdi.

Medusa’ya yeni bir anlam yükleyen Garbati, heykelin gözlerinde sanki intikam ateşinin yandığını bizlere hissettiriyor.

Çeviren ve Röportaj: Pınar ETCİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here