BÜLENT YARDIMCI KİMDİR?

Doç. Dr. Bülent Yardımcı
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. Bingöl Solhan Sağlık Merkezinde zorunlu hizmetini takiben Şişli Etfal Hastanesinde İç Hastalıkları eğitimini tamamladı. Askerliğini yedek subay olarak Ankara Mevki Hastanesinde yaptı. Ardından Niğde Bor Devlet hastanesinde İç Hastalıkları Uzmanı ve başhekim olarak görev yaptı. Daha sonra İstanbul Balıklı Hastanesinde İç Hastalıkları uzmanı ve başhekim yardımcısı olarak çalıştı. Amerikan Hastanesine geçerek İç Hastalıkları Uzmanı olarak çalışmaya başladı. İstanbul Bilim Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı ve doçent unvanı aldı.. Halen Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları bölümünde çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası  yayın sunum ve kitap bölüm yazarlıkları; ulusal ve uluslararası sertifikasyonları mevcuttur. Bir çok toplum eğitim yazısı yazmıştır. Yazıları ve bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.
Bülent bey’den uzmanlık alanı olan KOAH hastalığı ile ilgili sorularımızı yönettik. 
Bu anlamda halkımızı ilgilendiren özellikle bu bölgenin önemli hastalıklarından olan KOAH ile ilgili bilgisinden faydanlanmanız dileğiyle. 
KOAH: ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ HASTALIKLARINDAN BİRİSİ

KOAH ; Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı teriminin kısaltmasıdır. Havayollarımızı daraltan hastalık anlamına gelir. Kronik Bronşit ve Amfizem KOAH grubu hastalıklardır. Aslında sık görülen bir hastalık grubudur. Türkiye’de 5 milyon KOAH hastası vardır. Ama hastaların sadece 500 bin tanesi takip ve tedavi altındadır. Çoğu hasta KOAH olduğunu bilmez veya kabul etmez.

KOAH hastalığının  nedeni u oranında sigaradır. Hastaların mesleklerinde soludukları zararlı maddelerden dolayı KOAH olurlar. Genetik faktörler, hava kirliliği Astım ve Akciğer enfeksiyonları diğer’ lik dilimi oluşturur.

Dünyada ölüm nedenleri arasında KOAH 4 veya 5.’ci sırayı aldığından, tüm ülkelerde sigara ve hava kirliliği ile mücadele başlamıştır. Türk Toraks Derneği ve Sağlık Bakanlığı bu konuda oldukça yoğun tanıtım kampanyaları düzenlemektedirler.

KOAH BELİRTİLERİ

Temelde 3 ana belirti vardır: Öksürük, nefes darlığı ve balgam çıkarma.

Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Fakat KOAH tanısı hemen konulmaz. Bu şikayetlerin uzun süre devam etmesi gerekir. En az 3 yıl boyunca bir kaç ay süren bu belirtiler KOAH tanısını kuvvetlendirir.

Özellikle sigara kullananlar, öksürük ve balgam çıkarmayı ‘Sigara öksürüğü’ diye adlandırıp önemsemezler. Hastalık ilerlemediği sürece nefes darlığı olmaz. Aslında hızlı yürüyememe, spor yaparken nefes nefese kalma ve spora devam edememe  gibi belirtiler olur. Bunlara rağmen bir çok insan bunun bir belirti olduğunun farkında değildir. Nefes darlığı başladığında ise KOAH yerleşmiştir ve önlemede geç kalınılmıştır.

TANISI NASIL KONULUR?

Doktora baş vurduğunuzda hastalığınızın öyküsü, muayene bulguları, solunum fonksiyon (üfleme) testleri ve görüntülemeler ile tanısı konulabilir. Sigara içenler, Astımlılar ve zararlı gazları sürekli soluyanlar, sık akciğer enfeksiyonu geçirenler mutlaka kontrollerini yaptırmalıdır.

KOAH’TAN NASIL KORUNALIM?

Bugün sigara dünyadaki en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her 4 KOAH’tan 3’ünün nedeni sigara olduğuna göre sigara ile mücadele KOAH’la mücadele demektir. Sigara bağımlılığı ile savaş çok yönlüdür. Çünkü sigaranın sadece nikotin değil, sosyal ve psikolojik bağımlılığı da vardır.

Yaşadığımız çevredeki kirli hava, toz ve zararlı madde tanecikleri (partiküller) ile ilgili alınacak önlemler de önemlidir. Hava kirlliliğinin yoğun olduğu saatlerde dışarıda dolaşmamak, gerekirse maske kullanmak, yoğun toz ve zararlı madde solunan işlerde çalışanların solunum yolunu koruyan özel maskeler kullanması bu önlemlere örnek sayılabilir.

KOHA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

KOAH tedavisinde ilk adım sigaranın bırakılmasıdır. Hangi seviyede olursa olsun sigaranın bırakılması tüm hastalarda olumlu etki sağlar. Hastanın solunum yolu iltihaplarının tedavisi ve solunum yollarının (bronşların) genişletilmesi tedavide esastır. Solunum yetersizliği gelişen hastalarda solunum egzersizleri ve oksijen tedavisi yapılır. İleri düzeydeki KOAH hastalarında sürekli oksijen tedavisi gerekebilir.

Bülent Yardımcı’ya vermiş olduğu önemli bilgilerden dolayı Tire halkımız adına teşekkürlerimizi iletirken, siz değerli okuyucularımızın bilgisine sunar,  KOAH hastalarına şifalar dileriz.

Bülent Yardımcı hocamızın diğer yazıları için aşağıdaki linki tıklayınız.

www.bulentyardimci.com 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here