Çocuklarımızın bağışıklığını nasıl güçlendiririz?

1-Sağlıklı beslenme

2-Sağlıklı uyku

3-Aktivite

4-Stres yönetimi

5-Besinler

6-Mikrobiyota gibi başlıklarda toplayabiliriz.

 Beslenme

Çocuklarda beslenme hayatın diğer dönemlerine göre çok daha önemlidir. Çocukların mutlaka her gün mevsime uygun organik sebze yemesi gerekmektedir. Kışın bal kabağı, pancar, havuç, brokoli gibi sebzeler günde 5-10 yemek kaşığı kadar verilmelidir.

 Uyku

Çocukların büyüme ve gelişiminde bağışıklığına destek için uyku çok önemlidir.

Özellikle 1,5 yaşından sonra gece uykuları kesintisiz olmalıdır. Eğer 1,5 yaşından sonra hala uyku problemi varsa mutlaka çözüm olayına gidilmelidir.

Sık yapılan yanlışlardan biri gece beslenmenin devam edilmesidir. 1 yaşından sonra çocuğa gece beslenme ihtiyacı yoksa gece uykusunun kesintisiz olması, gece beslenmesinden daha önemlidir.

ayrıca gece beslenme veya yedirip yatırma çocukta reflü ve sık üst solunum yolu enfeksiyonu olmasına neden olur.

 Aktivite

Çocuklar gün içerisinde enaz 1 saat oyun oynamaları veya spor yapması serotonin düzeylerini artırır. Böylece kendilerini daha iyi hissedip daha iyi uyumalarını sağlar ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Çocuklarımızda yoğun eğitim sistemi nedeniyle stres altında kalıyorlar. Herşeyi doğru yapsanız bile Stres ve kaygı düzeyi yüksek bir çocuğun, bağışıklığını kuvvetlendirmemiz çok zordur.

 Besin Destekleri

Besinler yoluyla yeterli alınmayan vitaminler ve mineraller besin destekleriyle yerine konulmalıdır.

Kışın en önemli destek D vitaminidir. Çocuklar mutlaka kış aylarında D vitamini desteği almalıdır.

Balık yemeyen çocuklara omega desteği yapılmalıdır. Çinko ve propolis gerekli desteklerdendir.

 Mikrobiyota

Bunu da iyi beslenerek ve antibiyotiklerden kaçınarak sağlayabiliriz. Özellikle ilk 2-4 yaşlarda antibiyotik kullanımından olduğunca kaçınmamız gerekir.

Kullanmak zorunda kalınan durumlarda da birlikte ve sonrasında probiyotikleri vererek bağışıklığı destekleyebiliriz. Çocuklarda beslenmeye yoğurt, turşu gibi fermante ürünlerle de öncelik verilebilir.

Ayrıca çocuklarımızın bağışıklığını güçlendirmek için gerek beslenme gerek spor gerek zorunlu yürüyüş yaparakta onlara rol model olmamızda çok değerlidir.

Unutmayalım ki çocuklar dediğimizi değil yaptıklarımızı yaparlar.

 

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı: İffet Uysal

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here