ATA MİRASI TOHUMLAR TİRE TOPRAĞIYLA BULUŞTU 
BAŞKAN DURAN “TİRE BELEDİYESİ ARTIK ÜRETEN BİR BELEDİYEDİR”
Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran karakılçık çeşidi, bin yıllık yerli buğday tohumunu toprakla buluşturdu. Başkan Duran “Gelecek nesillere Ata yadigarı tohumları miras bırakmak öncelikli hedeflerimizden biridir ” diyerek traktörün başına geçti.
Tire Belediyesi’ne ait Kahrat’ta bulunan 50.000 m2 arazi üzerine 1 ton karakılçık buğdayı tohumu ekildi. Başkan Duran buğday tohumu ekimi öncesinde “Bugün Tire Belediyesi olarak kendi arazimizde buğday ekimini ilk defa gerçekleştiriyoruz. Tire Belediyesi artık kendi buğdayını üreten bir belediyedir, bol ve bereketli olsun” dedi.
TOHUMLAR BÜYÜKŞEHİRDEN 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ata tohumu karakılçık buğdayının üretimini İzmir’de yeniden hayata geçirmesiyle başlayan Karakılçık Buğdayı Ekim Şenliğine Tire Belediyesi de dahil oldu.
Tire’de 50 dekarlık arazide ekim başladı.Tarlaya ilk tohumlar Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, eşi Necibe Duran,   Belediye başkan yardımcıları Halil Doğukan Eroğlu ve Halil Uslu tarafından ekildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin karakılçık buğdayını tekrar ekme ve yaygınlaştırma projesi kapsamında 1 ton alınan tohum hasattan sonra iki ton olarak geri ödenecek. İlk hasattan 13/14 ton tohum bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here