Çalışın çok çalışın ki annenizin, babanızın ve eşinizin size verecekleri ufak mutlulukları büyük sevinçlere çevirmeyin!
Sizin de bir kararınızın, benliğinizin ve fikrinizin olduğunu unutmayın unutturmayın. 
 
Onlar olmadan da hayatınızın devam edebileceğini onlara gösterin. Çünkü siz saygıyı hak ediyorsunuz. Anneniz babanız öldüğü zaman ne kadar boş biri olduğunuzu anlamak istemiyorsanız; annenizin, babanızın parasıyla değil, kendi paranızla alın terinizle gurur duyun ve paranızı harcarken keyifle, iç huzuruyla, hesap vermeden çatır çatır harcayın.
 
Bir gün onlar göçüp gidecek ve elinizdekilerle baş başa kalacaksınız. Ve karşınızda acımasız bir hayat sizi bekliyor olacak! Eşinizden ayrılınca da daha farklı bir senaryo sizi bekliyor olmayacak!  “Su’dan çıkmış balığa dönersiniz.”
 
Size verilenler gün gelir geri alınır. Hayatta sadece kendinize güvenin! Kendinize güvenin ki yolda darda kalmayın “işinize, bileğinize, yüreğinize” güvenin.
 
Ben hep kendime güvendim diyebilenler ile aynı yolda omuz omuza yürüyün!… Biriktirin küçük birikimleriniz olsun, hayata karşı daha güçlü durmanıza yardımcı olacaktır. Ancak hırsınıza yenik düşmeyin, sadece para değil dost’ta biriktirin, biriktirin ki dostlarınızla yenilgilerinizi ve zaferlerinizi birlikte yaşayın.
 
Çünkü hayat paylaştıkça güzel.
Mutluluğu parada arayanlar bir gün aynaya baktıklarında ne kadar yalnız vede kimsesiz olduklarını anlayacaklardır.
Onlar bunu anladığında onlara yardım elini uzatmayı da unutmayın; şunu bilin ki herkes kendine yakışanı yapar!…
Unutmayalım ki yaşamak bir kültürdür.
Pınar Etci yazdı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here