Orta Doğu’nun en büyük borsası olan Suudi Arabistan’ın Tedavül borsası, ülkedeki sermaye piyasalarını güçlendirmek için türev ürün işlemlerine başlayacak. Borsanın CEO’su Khalid al Hussan CNBC’ye yaptığı açıklamalarda yatırımcıların bölgedeki diğer borsalara kıyasla Tedavül’le daha çok ilgilendiğini ve borsanın sunduğu ürün ve hizmetlerin diğer birçok borsadan hızlı geliştiğini söyledi. Piyasaya sunulacak ilk türev ürün borsadaki en büyük piyasa değerine sahip 30 şirkete endeksli bir vadeli kontrat (futures) olacak.

ABD’de Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden, ulaşım ve inşaat gibi sektörlerde temiz enerji kullanımı için dört yıllık süreçte değeri 2 trilyon dolara ulaşacak bir yatırım planı açıkladı. Biden’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı “Build Back Better” adlı ekonomi politikası çerçevesindeki ikinci ayak olan bu plan, ABD’yi 2050’ye kadar sıfır karbon salımı hedeflerine ulaştırmayı amaçlıyor. Başkan adayı, yaptığı konuşmada bu yatırımların ABD ekonomisinin uzun vadedeki sağlığı için yapılabilecek en önemli yatırımlar olduğunu belirtti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) İdari Direktörü Kristalina Georgieva, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’e merkez bankası bağımsızlığını koruması için çağrıda bulundu. Bir önceki merkez bankası başkanı Yakiv Smoliy 1 Temmuz’da “sistematik politik baskıları” gerekçe göstererek istifa etmişti. Georgieva, Zelenskiy’e Ukrayna’nın pandemiyle mücadelesine destek olmak için geçtiğimiz haftalarda IMF’yle sağlanan 5 milyar dolarlık anlaşmanın devam etmesi için merkez bankası bağımsızlığının korunması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here