AK Parti MKYK üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. Yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Kıbrıs Türk halkını, zulüm ve vahşetten kurtaran 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtının 46. yıl dönümünü yavru vatan ile aynı coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Kıbrıs’ın tarih boyunca Türkler için önemini hiç kaybetmediğine değinen Yavuz, Ada’nın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki en önemli kalesi olduğuna dikkat çekti.
Metin Yavuz, barış için hiçbir zaman yalvarmayan, bağımsızlığından da ödün vermeyen Türk milletinin 46 yıl önce de aynı kararlılıkla bu vatan parçasını canı pahasına koruduğunu; bağımsızlığı ve özgürlüğü için kararlı bir şekilde savaştığını ve mücadele ettiğini hatırlattı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin barış harekatını antlaşmalardan kaynaklanan hakları kullanarak gerçekleştirdiğini aktaran Yavuz harekatın, Kıbrıs’taki soydaşları zulümden kurtardığı gibi, bölgedeki barışı da güçlendirdiğini vurguladı.

Metin Yavuz, Barış Harekâtı sonrası kurulan güven ve istikrar ortamında gelişen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, güçlü bir devlet yapısına kavuştuğunu söyledi. Anavatan Türkiye’nin, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her zaman yavru vatanın yanında olmaya devam edeceğini ifade eden Yavuz, “Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini desteklemeyi sürdürecek, gerek Kıbrıs Adasında, gerek Doğu Akdeniz’de barış, özgürlük ve istikrar ortamının teminatı olacaktır.” dedi.
“Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti her ne kadar ayrı devletler ise de gönülleri bir, bilinçleri bir insanların yer aldığı, bir bütünün iki parçasıdır” değerlendirmesinde bulunan Metin Yavuz açıklamasına şöyle devam etti:

“Kahraman Türk ordusunun, Rumların baskı ve zulmüne son vermek, Ada’da barış ve güven ortamı sağlamak amacıyla 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46. yılı vesilesiyle kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, Kıbrıs Türklerinin direnişinin ve bağımsızlık savunucuları olarak tarihe altın harfler ile isimleri yazılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu lideri ve ilk Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle, tüm gazilerimizi şükran ve hürmetle yad ederken Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramını içtenlikle tebrik ediyor, Türk milletinin ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıslı Türk kardeşlerimize refah, esenlik ve mutluluk dileklerimi sunuyorum.” (Manşetaydın)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here