Uzun zamandır yapmış olduğum PR çalışmalarımdan edinmiş olduğum bilgi ve tecrübelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım. Ajansım da çok dikkat ettiğim konulardan biri olan ve en önem verdiğim dinamiklerden biri PR çalışmasıdır.

Bilmeyenler için hatırlatmış olayım ki;

“PR, kurum veya kişi için halkın genel algısının başarılı bir şekilde yönetilme şekline diyoruz.  Bir kişinin veya markanın itibarını artırmak, desteklemek ve korumak için yapılan PR çalışmasının başarısı ile doğru orantılıdır.”

PR çalışmaları için sadece geleneksel medya kanallarının dışında sosyal medyanın da aktif olarak kullanılması gerekmektedir. Pazarlama stratejisi yapılması durumunda ve hedef kitleye hitap edebilme durumunda başarı kaçınılmaz olacaktır.

Kendi kendini yönetemeyen şirketler için uyguladığımız reklam ve pazarlama ayağının dinamiklerinden biri olan PR çalışmalarımız için, markanın hikâyesini en etkili şekilde dijital veya basılı yayın organları tarafından hedef kitleye ulaştırmaktayız. Bunu yaparken de markayı öne çıkaran PR çalışmasını en ince ayrıntısına kadar düşünmek durumundayız.

Özellikle pandemi döneminde kurum, kişi ya da kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri olan bu çalışma sizi bir tık daha ileri seviyeye taşıyacaktır.

Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, her ürünün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi vardır, bu kitlenin satıştan önce belirlenmesi ürünün, kitlenin ihtiyaçlarına göre revize edilmesi ve bu topluluğa hitap edilecek çalışmaların yapılması için sizlere yol haritası belirleyecektir. PR çalışması, söz konusu kitlenin güveninin kazanılmasını sağlar. Nihayetinde yapılan her işte olduğu gibi PR çalışmasında da insan davranışlarını belirleyen temel etken algıdır. PR çalışmasıyla algı, firma lehine yönetilerek davranışların değişmesi sağlanabilir.

Hal böyle iken başarı tesadüf olmayacaktır!        

2017 yılında dijital platformlarda oluşturduğum reklam ve pazarlama ajansımın şuan geldiği nokta beni ve ekip arkadaşlarımı ziyadesiyle memnun etmekte olup daha fazla sorumluluk bilincini aşılayarak daha güzel işlerde bir araya gelebilmek için elimize adeta azim, sebat ve sabır anahtarı sunmaktadır.

İşimize olan tutkumuz, aşkımız gün geçtikçe daha da arttı. Bugün gelinen noktada görüyoruz ki; iyi işler yaparak çok daha fazla kişiye sesimizi duyurabiliyor, gerektiği zaman onların sesi haline gelebiliyoruz.

PR’cı olarak tavsiyem şu dur ki; “çok çalışın ve asla yorulmak nedir bilmeyin.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here