İSLAM ALEMİ PANDEMİDE BAŞARILI BİR SINAV VERDİ.
BATININ VİCDANINI YİTİRDİĞİ GÖRÜLDÜ.
Dünya İslam Sağlık Birliği’nin (WIHU) bu yıl online ortamda düzenlenen WIHU’20 COVID’19 Pandemi temalı 5. kongresi başladı.

Açılışta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen katılan Bilim Teknoloji ve Yenilik Kurulu Üyesi Dr. Osman Coşkun konuşmasında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisinin ilk salgın atağında İslam aleminin başarılı bir sınav verdiğini vurguladı. Hiç bir hastanın sokakta bırakılmadığını, hiç kimsenin parası yok diye sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmadığını belirtti. Pandemi sürecinde 150’den fazla ülkeye şefkat elini uzatan Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmaktan duyduğu mutluluğu belirten Dr. Coşkun konuşmasını tüm dünyaya maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyma çağrısı ile tamamladı.

Açılışta bir konuşma yapan Malezya PAPISMA başkanı Prof. Dr. Sulahaini KADIMAN katılımcıları selamladıktan sonra pandemi sürecinin İslam Ümmeti’ne yönelik ihtiva ettiği risklere değindi. Kadıman her ne kadar Müslümanlar pandeminin getirdiği ‘yeni normal ‘ şartlarına başarıyla uymuş olsalar da aynı zamanda çeşitli ‘kaos odaklarının’ ve komplo çevrelerinin pandemi ortamından faydalanmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Pandemi sürecinde İslam topluluklarının pek çok ayrımcılığa ve olumsuz bir söyleme maruz kaldığını belirten Kadıman, pandemiyle mücadelede sivil toplum kuruluşlarına büyük roller düştüğünü belirtti. Bu çerçevede Müslüman sivil toplum kuruluşlarının hükümetlerin sağlık yol haritalarının belirlenmesinde daha büyük roller almasının gereği ile doğru bilginin yayılması; iş birliği ve güven ortamının oluşması konusunda da sivil toplum çalışmalarının çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Dünya İslam Sağlık Birliği Başkanı Uzman Dr. Kasım SEZEN yaptığı açılış konuşmasında Başta Türkiye olmak üzere İslam dünyasının pandemi ile başarılı bir şekilde mücadele ettiğini zengin Batı ülkelerinin ise büyük bir başarısızlık yaşadığını belirtti. Batı ülkelerinin fakir ülkeleri tamamen ilaçsız ve yardımsız bıraktığı tespitinde bulunan Dr. Sezen ayrıca pandemi ile mücadelede aşının hayati önemde olduğunun altını çizdi.

Aşı yaptırmamak suretiyle hastalanan ve başka insanların hastalanmasına sebep olanların Allah indinde sorumlu olacaklarını belirten Dr. SEZEN aşının da yan etkilerinin olabileceğini ancak gündelik hayatta kullandığımız ilaçların ve hatta cep telefonlarımızın çok daha zararlı olduğunun altını çizdi. Buldukları aşı ile dünyaya umut olan Müslüman Türkler Uğur Şahin ve Özlem Türeci’yi tebrik eden Dr. SEZEN konuşmasını Şafi olan Allah’tan tüm müminlere, mazlumlara ve hastalara şifa dileyerek sonlandırdı.

Açılış programının son konuşmasını yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Mehmet Selim BAĞLI aydınlanma çağından itibaren yaşanan teknolojik gelişmeyle kendine fazlaca güvenen insanlığın mikroskopla bile görülmesi güç olan virüs karşısında diz çöktüğünü belirtti.

Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımız’ın işaret ettiği üzere bir ‘Türk Mucizesi’ olan güçlü sosyal güvenlik sistemimizin pandemi ile mücadelede ülkemize büyük avantajlar sağladığını ifade eden Bakan Yardımcısı Bağlı ülkemizde maddi durumu yetersiz olan vatandaşların da devletimiz tarafından gerekli sağlık hizmetine eksiksiz erişimi sağlanırken hümanizmin merkezi olma iddiasındaki bazı Batı ülkelerinde huzurevlerindeki yaşlıların görevliler kendilerini terk ettiği için öldüğünü hatırlattı. Pandeminin tüm insanlık için ahlak ve vicdan sahalarında muhasebe yapmayı elzem kıldığını vurgulayan Bağcı, tüm insanlığın selameti için gelir seviyesinden bağımsız; sosyal yardımlaşma ve sorumluluk çerçevesinde sağlık hizmeti sunumunun önemini bellirterek konuşmasına son verdi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here