İstanbul Gedik Üniversitesi’nin düzenlediği “Teknoloji ve İnovasyon” webinarına katılan Mitsubishi Electric, yapay zekâ ve robot teknolojilerindeki güncel gelişmeleri paylaştı

Geleceğin Robot Teknolojilerini Öğrencilere Anlattı

Evden uzaya kadar çok sayıda sektörde ileri teknoloji ürünleriyle dikkat çeken Mitsubishi Electric, üniversite öğrencileriyle buluşmaya devam ediyor. İstanbul Gedik Üniversitesi’nin düzenlediği “Teknoloji ve İnovasyon” webinarında konuşmacı olarak yer alan Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, fabrikaların dijital dönüşümünü, yapay zekâ alanındaki gelişmeleri ve yakın gelecekteki robot teknolojilerini öğrencilerle paylaştı. 

İstanbul Gedik Üniversitesi tarafından organize edilen “Teknoloji ve İnovasyon” webinarında öğrencilerle bir araya gelen Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, dijital dönüşüm ve yapay zekâ teknolojileri konusunda şirketin yaptığı inovatif çalışmalarla ilgili bilgileri aktardı. Günümüzde her alanda dijitalleşmenin hız kazandığını ve üretimin de yoğun bir dönüşüm sürecinde olduğunu belirten Bizel, şu açıklamalarda bulundu:

“Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte seri üretim yaptığımız fabrikalarda insan emeği yerine robot teknolojilerini kullanmaya başladık. Kontrolü artık akıllı kameralar ve sensör sistemleri yapıyor. Sanayi 4.0 olarak adlandırdığımız bu endüstri evresinde fiziksel emek yerine akıllı makineler, robotlar ve karanlık fabrikalar yer alıyor. Biz de Electric olarak yapay zekâ algoritmalarını robotlara entegre ediyor ve robotların akıllı algılayıcılar sayesinde anlayıp algılayıp ona göre kararlar verebilmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Ağır fiziksel ve tekrarlayan işlerin robotlar tarafından yapılmasıyla insanların daha çok zihinsel çalışmalara yoğunlaşması da mümkün olacak.”

MAISART teknolojisiyle robotlar insan gibi çalışacak

Robotların herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan çalışmasının mümkün olabileceğini anlatan Bizel; “Robotlarımızın kendi kendilerine karar alıp tüketici ihtiyaçlarını giderebilecek yetkinliğe sahip olduğu bir gelecek hayal ediyoruz. Mitsubishi Electric olarak yapay zekâ teknolojilerimizi birleştirdiğimiz bir teknolojiye sahibiz. Yapay zekâ teknolojileriyle güçlendirilmiş bu yaklaşıma Mitsubishi Electric’in tescilli AI markası olarak MAISART (Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology) ismini veriyoruz. Bu tescilli teknolojimiz, üç ana bölüm halinde çalışıyor. Bu aşamalarda ‘Derin Öğrenme’, ‘Pekiştirmeli Öğrenme’ ve ‘Büyük Veri Analizi’ sistematiğini kullanıyoruz. Bu sistemde robot, pekiştirmeli öğrenme metodunu kullanarak yaptığı işlerden kendine birtakım çıkarımlarda bulunuyor ve tutma işlemini bu şekilde yapıyor. Ürünü tanıma ve ürünü nasıl yakalayacağını bulma işlemini ise derin öğrenme metoduyla gerçekleştiriyor. Sanayideki üretici tecrübemiz ışığında bu üç sistematiği bir araya getirerek robotlarımıza yakın gelecekte bilinç katmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Mitsubishi Electric Corporation Hakkında

Güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmek konusunda 100 yıllık deneyime sahip olan Mitsubishi Electric Corporation; bilgi işlem ve iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektroniği cihazları, sanayi teknolojileri, enerji, nakliye ve inşaat makinelerinde kullanılan elektrikli ve elektronik donanımların üretimi, pazarlaması ve satışında bilinen bir dünya lideridir. Mitsubishi Electric, “Changes for the Better” (Daha İyisi İçin Değişim) ruhuyla toplumu teknolojileriyle zenginleştirmektedir. Şirket 31 Mart 2021’de sona eren mali yılda 4.191,4 milyar yen* (37,8 milyar dolar) konsolide grup satışı gerçekleştirmiştir.

Tokyo Döviz Borsası’nın 31 Mart 2021’de ilan ettiği 1 USD=111 yen kambiyo kurundan hesaplanmıştır.

Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki Faaliyetleri Hakkında

“Evden uzaya” kadar pek çok farklı sektörde ileri teknoloji çözümleri ile öne çıkan Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki ana faaliyet alanları; klima sistemleri, endüstriyel otomasyon sistemleri, ileri robot teknolojileri, CNC mekatronik sistemler ile asansör ve yürüyen merdiven sistemlerinden oluşuyor. Potansiyeline ve gücüne inandığı Türkiye’yi önemli bir üretim üssü olarak konumlandıran Mitsubishi Electric, markanın Avrupa’daki ilk ev tipi klima fabrikası olma özelliğini taşıyan Manisa’daki dijital fabrikasında Türkiye ve Avrupa için yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiyor. Türk sanayisinin fabrikaların dijital dönüşüm sürecine entegrasyonu için çalışan Mitsubishi Electric, otomasyon teknolojileri ile dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray projesinde de dikkat çekiyor. Türkiye’de otomotiv ekipmanları, yarı iletken cihazlar, ulaştırma ve enerji sistemleri gibi pek çok farklı kulvarda da rol alan Mitsubishi Electric, kamu sistemleri alanındaki faaliyetleri kapsamında uçak ve uçuş güvenliğini artırmak amacıyla havalimanları için geliştirdiği radar teknolojisini Antalya Havalimanı’nda da uyguluyor. Uzay araştırma ve geliştirme sistemleri alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden Mitsubishi Electric, Türkiye’nin ve komşu ülkelerin iletişim ve yayıncılık altyapısına katkıda bulunan Türksat 4A ve 4B uydularının da üreticisi konumunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here