PNR Medya Ajans işletmecisi aynı zamanda Gazeteci olan Pınar Etci, tarihi gezi rotasını hemşehrileri (Tireliler) ile gerçekleştirdi. Geziye 16 kişilik yerel grupla çıkan Etci’nin ilk rotası Aksaray Ihlara Vadisi oldu.

“Vadinin Tarihi kaynaklardaki adı Peristremma olan Ihlara Vadisi bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle; doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir araya geldiği nadir alanlardan sadece bir tanesi ve mutlaka ölmeden önce görülmesi gereken yerler listenizde olması gereken bir doğa mucizesi…

Kültürel anlamda ülkemizin güzelliklerini görüp aynı zamanda yaşayabileceğiniz doğa harikası bir yer ile karşılaşacak, büyüleyici güzellik karşısında Allah’a şükür edeceksiniz böyle bir güzelliği ancak Allah yaratabilir.

Ihlara Vadisi Aksaray İlinin Güzelyurt İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Vadiye Müze kartlarınız ile giriş yapabilmektesiniz ve içeride doğanın bizlere sunmuş olduğu olağanüstü güzelliği yaşarken diğer yandan eğer grup halinde gittiyseniz rehberinizin tarih bilgisinden de fayda sağlayabileceksiniz.  Ihlara Vadisi dünya üzerindeki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir.

Aksaray İli Güzelyurt İlçesi sınırları içerisinde bulunan Ihlara Vadisi dünya üzerindeki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir.

18 kilometre uzunluğunda, ortalama 150 metre derinliğinde ve 200 metre genişliğinde, bünyesinde binlerce yaşam alanı bulunan Ihlara Vadisi, diğer kanyonlardan farklı olarak geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Ihlara Vadisini şekillendiren ve vadiye hayat veren Melendiz Nehri buradaki yaşamın ana kaynağıdır. Vadiyi çevreleyen kayaçların kolay yontulmasıyla oluşturulmuş yüzlerce kilise ve kaya oyma mekan, vadiyi dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri haline gelmiştir. Ihlara vadisinden ayrılırken bir diğer rota olarak belirlenen Kaymaklı Yeraltı Şehrine uğramayı unutmayın..!

Tarihte gidip görebileceğiniz en önemli yerlerden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehri Nevşehir’e 20 km. mesafede bulunan Kaymaklı kasabasındadır.

Hititler Dönemi’nde yapılmış bu şehir sekiz katlı. Roma ve Bizans dönemlerinde diğer alanların da oyulmasıyla genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, tüf kayalara oyulmuş. Bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor. Gördüğünüz zaman tarihte yerinizi alıp o anları yaşayacaksınız. Bir diğer rota için yola çıktığınız da mutlaka Avanos’a uğrayın, Kızılırmak’ı ve çömlekçiliği ile ünlü olan bu ilçe görmeye değer yerlerden biridir. Kızılırmak kenarında kurulu çarşıdan alışveriş yapabilir aynı zamanda ırmak kenarında kahve içmenin tadına varabilirsiniz.

Kapadokya’nın eşsiz güzellikleri arasında dikkat çeken ve mutlaka gidilmesi gereken Paşabağı vadisini de unutmayalım. Rahipler olarak da anılan ve Kapadokya sınırları içerisinde her yıl binlerce turisti ağırlayan bu eşsiz doğal güzelliği gezmeden gezinizi sonlandırmayın derim.

Paşabağı Vadisi (Rahipler Vadisi)

Kapadokya sınırları içerisinde taht kurmuş olan peri bacalarını duymuşsunuzdur. Zira kendilerini görmeyenlerin bile dilinden düşmeyen peri bacaları görülmeye değer oluşumlar arasında yer alıyor. İrili ufaklı boyutları ile görsel bir şölen yaratan peri bacaları  Vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgârın da şiddetli etkisiyle tüflü yapıların aşınması sonucunda meydana gelen bu oluşumlar konik gövdelere sahipler. Tepe kısımları itibariyle bir çatıyı ya da bir mantarı anımsatan bu yapıtların üst kısımlarında bulunan kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiyor. Bu boyutlara uygun olan her oluşum peri bacası iken üst kısımların neden daha az aşındığı ise sizlerin kafalarında soru işaretleri oluşturuyor.

Ancak bu oluşumların alt kısımlarında bulunan malzemeler daha kolay aşınabilme özelliklerine sahipler. Üst kısımlarında bulunan şapka ise daha az aşınan ve şeklini koruyan bir görünümde. Tüflerin geçirimsiz olması sonucunda sürekli aşınarak yüzyıllar içinde bu görünümü alan peri bacalarına en belirgin şekilde Rahipler Vadisi’nde görebilirsiniz.

Hem Paşabağı Vadisi hem de Rahipler Vadisi olarak anılan ve yüzyıllardır şeklini korumayı başaran bu görünümler vadiyi süsler durumda olup gelen tüm ziyaretçileri selamlıyor gibi…

Dünyanın bir ucundan vadinin eşsiz güzelliklerini görmeye gelen milyonlarca insan olduğu düşünülecek olursa bu oluşumlara sadece güzellik kelimesi az bile kalıyor. Kapadokya’daki en ünlü vadiler sıralamasında yerini en başta alan Paşabağı Vadisi bölgenin en önemli konumunda yer alıyor. Bu bölge de yapabileceğiniz etkinliklerden en önemlileri ATV ve Jeep Safaridir çok keyif alacağınız adrenalin dolu bir spor olacaktır. Safari rotasında duraklarınız olacak ve bu duraklarda fotoğraf çekmek için özel ve yöresel alanlar ile birlikte manzaranın tadını çıkarma şansı yakalacaksınız.

Yanınızda mutlaka adrenalin sever biri ile çıkmanızı tavsiye ederim.

Birkaç gün ayırmanız gereken bu gezi de görmeniz gereken bir diğer doğa harikası etrafı vadilerle ve çok sayıda peribacası ile çevrelenmiş Göreme gezilecek yerler açısından Kapadokya’nın kalbi desek yeridir.

Doğanın mucizeleriyle tarihin gizemi tam da bu noktada, Göreme’de kesişmiş; eşsiz seyriyle ve mistik havasıyla ‘beni görmeden ölme’ dercesine tarih emanetleriyle Unesco Dünya Mirasları arasına girmiş. Sabahları gökyüzünü donatan balonlarıyla, akşamları film seti gibi ışıklandırılmış peribacalarıyla ünlü olan bu bölgede olmazsa olmaz olan Balon turuna mutlaka çıkmanızı tavsiye ediyorum (hava şartlarına bağlı) bizim böyle bir şansımız olmadı, Kapadokya maceramız balonsuz devam etmek zorunda kaldı, sanırım bizleri bir kez daha görmek istiyor.

Eğer tarih seviyorsanız Göreme’de  yer alan müzeleri gezmenizi tavsiye ediyorum. Kapadokya kiliselerinden farklı kılan özellikleri olan bu müzede, keşişlerin tarihsel zenginliğini yaşıyor olacaksınız.

Yazımı sonlandırmadan önce bu geziyi organize eden ve Tireliler için fedakarca çalışan Zuhal Toklu Sesli’ye, tarih bilgisi ve paylaşımından dolayı tur rehberimiz olan  Özgür Ekiz’e sorunsuz bir şekilde bizi gezdiren kaptana, geziye katılan genç arkadaşlara ve hemşehrilerime keyifli, uyumlu gezi için teşekkür ediyorum.”

Genel Yayın Yönetmeni: Pınar Etci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here