Manavgat’taki orman yangınının ardından bir yangın da Muğla Marmaris’te çıktı. Marmaris’te bulunan siteler mevkisinde 13.15 sıralarında başlayan yangın 5 dakika içerisinde rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı. Yerleşim yerine 100 metre kadar yaklaşan yangın nedeniyle İçmeler’den merkeze giden yolun kapatıldığı öğrenildi. Yangın Marmaris’ten sonra Bodrum’a da sıçradı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yaptığı açıklamada yangında sabotaj ihtimalinin kuvvetli olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada Muğla’nın Güvercinlik mevkisinde bir otelin boşaltıldığını duyurdu.

Marmaris ilçesi İçmeler karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi, Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda saat 13.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerleşim yeri ve otellere 100 metre mesafedeki yangın bölgesine 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi sevk edildi.

Marmaris’te 27 Haziran’da enerji nakil hatlarından çıkan ve 35 hektar alanın zarar gördüğü yangına yaklaşık 300 metre mesafede çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

ARAÇLAR GERİ ÇEVRİLİYOR
Yangında trafiğin sadece Datça yönüne açık olduğu öğrenilirken, İçmeler’den merkeze giden yol kapatıldı. Ayrıca yangına yakın bölgelerde araçlar geri döndürülüyor.

BAKAN PAKDEMİRLİ SON DURUMU AKTARDI
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 7 ilde devam eden orman yangınlarıyla ilgili bilgi verdi. 36 yangın noktasında durumun kontrol altına alındığını duyuran Pakdemirli, “Güvercinlik’te bir otel boşaltılmaya başlandı.” dedi. Pakdemirli yangınlarla ilgili çok yönlü bir soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. Pakdemirli yangına 3 uçak, 38 helikopter, 472 arazöz ve 4 bin personelle müdahale edildiğini söyledi.

BODRUM’A DA SIÇRADI
Muğla’nın Milas ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın söndürülmeye çalışılıyor.

Bodrum ilçesi sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme ekipleri sevk edildi.

Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

KÖYCEĞİZ’DEN DE DUMANLAR YÜKSELİYOR
Muğla’nın Köyceğiz bölgesinde ormanlık alanda da dumanlar yükselmeye başladı. Yangına havadan müdahale süratle başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here