Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar yerine Prof. Dr. Hasan Uslu atandı. Prof. Dr. Hasan Uslu, 2018-2019 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı görevini yürüttü. 2020 yılında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi‘nde göreve başladı.

Prof. Dr. Hasan Uslu kimdir?

15 Mart 1980 tarihinde Niğde-Merkez’ de doğdu. İlk ve orta dereceli öğretimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 2002 yılında mezun oldu. 2005 yılında yüksek lisans 2009 yılında da Doktora derecelerini İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünden aldı. 2007-2009 yılları arasında Beykent üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Kimya mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi, 2009-2011 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. olarak görev yapmıştır.

2011 yılında Üniversiteler arası Kurul tarafında Doçent Ünvanı almaya hak kazandı. 2011-2016 yılları arasında Beykent Üniversitesinde doçent, 2017-2018 yıllarında Esenyurt Üniversitesinde Profesör, 2018-2019 yılları arasında Aydın Üniversitesinde Profesör olarak çalışmıştır. 2019 Mayıs ayından bu yana Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümünde Profesör olarak çalışmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Hasan Uslu akademik kariyeri yanında çalışmış olduğu kurumlarda, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Esenyurt Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Mühendislik Fakültesi dekanlığı, Sağlık Bilimleri Fakültesi dekan vekilliği, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Konservatuvar Müdür vekilliği, üniversite senato üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği vb. bir çok komisyon üyelikleri gibi idari görevilerde de bulunmuştur. 2 yıla yakın bir süre Üniversiteler arası Kurul Üyeliği de yapmıştır.

Prof. Dr. Hasan USLU akademik açıdan 120 den fazla uluslararası atıf indekslerine (SCI) giren makalesi ve bunlara ait 2000 den fazla atıfı bulunmaktadır. H indeksi 24, i-10 indeksi 64 dür. Çalışmış olduğu üniversitelerde birçok defa farklı yıllarda en fazla yayın yapan bilim insanı ödülleri almıştır. Profesör Ioannidis ve arkadaşları tarafından 2020 yılında yapılan ve Mendeley Data tarafından basılan çalışmada DÜNYANIN EN ETKİLİ bilim insanları listesinde yer almıştır.

Ayrıca “6-10 Şubat 2021 Tarihli https://scholar.google.com/ verileri ile H indeksi ve atıf sayısına göre yapılan araştırmada TÜRKİYENİN EN ETKİLİ 6000 AKADEMİSYENİ sıralamasında 1900. sırada yer almıştır.

Prof. Dr. Hasan USLU İstanbul’da görev yaptığı dönemlerde birçok sanayii kuruluşuna danışmanlıklar yapmıştır. Firmaların TUBİTAK-TEYDEB projeleri ile ithal edilen ürünlerin yerini alacak ürünler geliştirilmesine büyük katkılar sağlamıştır.
2019 yılında Memleketi Niğde’de çalışmaya başlamasından sonra, Niğde bölgesinde çıkarılan Kalsit madeni ile ilgili tarım sektöründe kullanılan ithal bir ürünün yerini alabilecek yerli bir ürün geliştirme projesi ile KOSGEB tarafından desteklenerek şirketleşme faaliyetinde de bulunmuştur.
Prof. Dr. Hasan USLU, evli ve bir çocuk babasıdır.

HABER: PINAR ETCİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here