İzmir’in Selçuk ilçesinde düzenlenen ve “deve güreşlerinin Kırkpınar’ı” olarak nitelendirilen “Selçuk Efes Deve Güreşi Festivali”nin 40’ıncısı, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden gelen 162 devenin katılımıyla yapıldı.

Selçuk Belediyesinin katkılarıyla Selçuk Efes Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği tarafından düzenlenen etkinliği Pamucak Güreş Sahası’nı çevreleyen yamaçları erken saatlerden itibaren soğuk havaya rağmen dolduran çok sayıda deve güreşi meraklısı takip etti.

Organizasyon öncesinde, vefatının 99. yılı nedeniyle, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve şehitler için dua edildi.

Sahipleri tarafından alanda dolaştırılarak müsabakaya hazırlanan develer, yapılan eşleşmeler sonrasında birbirleriyle mücadele etti. Festivalde, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden 162 deve güreşti.

Cazgırın manileri güreş severleri coştururken bazı vatandaşlar, davul ve zurna ile çalınan türkülere danslarıyla eşlik etti. Vatandaşlar, deve sucuğu, yöresel tarım ve el sanatları ürünlerinin satıldığı tezgahların kurulduğu alanda güreşleri izlerken, piknik de yaptı.

Develere verilen “Deli yürek”, “Manken”, “Komutan”, “Çılgın Reis”, “Mega Star” gibi isimler de dikkati çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here