Yeni evli olan Paraguaylı savcı Marcelo Pecci ve gazeteci eşi Aguilera, balayına gittikleri adada plajda güneşlenirken uyuşturucu mafyası tarafından katledildi. Eşi kurtulurken savcı hayatını kaybetti. Dünyayı yasa boğan olay büyük bir şok etkisi yaratırken çiftin sosyal medyalarından paylaştıkları bir detay olayın yarattığı etkiyi iki katına çıkardı…

Paraguay’da, uyuşturucuyla mücadele konusunda verdiği çetin mücadeleyle tanınan Savcı Pecci, balayı için gittiği Kolombiya’da öldürüldü. Marcelo Pecci, dün, Kolombiya’nın Karayip adasında balayında denizden çıkan birkaç adam tarafından Infaz tarzında vurularak öldürüldü. Paraguay Cumhurbaşkanı suçu “korkakça bir cinayet” olarak kınadı ve bu cinayet biçiminin “mafyayı” anımsattığını söyledi.

45 yaşındaki Pecci, 30 Nisan’da Cartagena kentinde evlendiği eşi Paraguaylı gazeteci Claudia Aguilera’yla birlikte balayı için gittiği ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Baru’da bir plajda dinlenirken iki kurşunla yere yığıldı.

DENİZDEN GELDİLER

Talihsiz kadın El Tiempo gazetesine verdiği demeçte, “İki adam Marcelo’ya saldırdı. Küçük bir tekneyle ya da jet ski ile geldiler, gerçek şu ki olan biteni iyi görmedim” dedi.

Aguilera, saldırganlardan birinin dışarı çıktığını tek kelime etmeden Marcelo’yu iki kez vurduğunu, kurşunlardan birinin kocasının yüzüne, diğerinin de sırtına isabet ettiğini söyledi. Aguilera, kocasının tehditler aldığını ancak iki haftadan beri bu tehditlerin durduğunu açıkladı.

Çiftin kaldığı Decameron Otel’den yapılan açıklamada, “Suikastçılar sahile geldi… ve misafirlerimizden birine saldırdı ve öldürdü” ifadesi kullanıldı.

MAFYA TARZI CİNAYET

Cinayetin nedeni bilinmemekle birlikte, Pecci’nin bir meslektaşı olan Paraguaylı savcı Augusto Salas, çalışma biçiminin ‘uyuşturucu mafyasının tipik bir örneği’ olduğunu söyleyerek aksi kanıtlanana kadar arkadaşının bu şekilde öldürüldüğünü düşüneceğini açıkladı.

Kolombiya polis şefi Jorge Luis Vargas, beş cinayet müfettişinin Baru’ya gönderildiğini ve Paraguaylı ve ABD’li uzmanlardan destek alacaklarını söyledi.

ÜLKE ‘YAS TUTUYOR’

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Twitter’da cinayeti “kınadı” ve Paraguaylı mevkidaşı Mario Abdo Benitez’e başsağlığı dilediğini ve “sorumluları bulmak için iş birliği” sözü verdiğini söyledi.

Benitez ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Paraguay halkının tamamı Kolombiya’da savcı Marcelo Pecci’nin korkakça öldürülmesinin yasını tutuyor. Bu trajik olayı en güçlü şekilde kınıyoruz ve organize suçla mücadele taahhüdümüzü iki katına çıkarıyoruz” sözlerini kullandı.

Pecci’nin ofisinden yapılan açıklamada da “Yardım sağlamak ve ailesinin güvenliğini garanti altına almak için” adımlar atıldığı belirtildi.

BEBEK AYAKKABILARI

Aguilera’nın daha dün Instagram hesabında paylaştığı son gönderide, ön planda bir çift bebek ayakkabısıyla bir kumsalda kucaklaşan bir çift vardı; yani çift hamilelik duyurusunu bu şekilde yapmış oldu. Çiftin paylaştığı son fotoğrafların hepsi Cartagena ve Baru’daki düğün ve balayılarından mutlu anlara aitti…

Paylaşılan bu fotoğrafların yarattığı büyük üzüntü üzerine sayısız Paraguay ve Kolombiya vatandaşı ve hatta dünyadan birçok kişi bu gönderilerin altına baş sağlığı ve üzüntülerini belirten şeyler yazdılar.

– DÜNYA HABERLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here